Här beskrivs hur du skapar och skickar en betalning till kund via Resurs Bank som finns integrerat i Winassist som ett betalsätt.
Förutsättning för att denna funktion ska fungera är att SMS funktionen är aktiverad och att inställningarna för Resurs Bank är gjorda i systemet.
Skicka betallänk till kund
- Kontrollera att rätt mobilnummer och e-post är inlagt på arbetsordern (OBS! E-post får ej vara versaler)
- När en arbetsorder är klar för fakturering, gå till Summera
- Klicka på knappen Resurs Bank
- Nu skickas en betallänk till kunden via SMS till det mobilnummer som är inlagt på arbetsordern/kunden
- När kunden har godkänt betalningen kommer ordern automatiskt avslutas och Resurs Bank nota skrivs ut
Avbryt en betalning
- När en betallänk är skickad till kunden, gå till Summera
- Klicka på knappen Avbryt
- Nu är ordern upplåst för vidare redigering
| Under Försäljning → Öppna AO får en pågående betalning statusen Öppen order – Resurs. |
|
OBS! Viktigt vid kreditering av fakturor Om du ska kreditera en faktura som är kopplad till Resursbank ska krediteringen alltid skapas från Winassist. Då skickas korrekt information automatiskt till Resursbank. Om du istället krediterar fakturan direkt i Resursbanks portal kommer Winassist att uppfatta att en kredit redan finns, vilket gör att fakturan inte kan krediteras i systemet. I dessa fall behöver du:
För att undvika manuellt arbete – skapa därför alltid krediten från Winassist från början. |
Läs mer Inställningar Resurs Bank